Szorowarki jednotarczowe, polerki Nilfisk, Viper
KONSERWACJA POSADZEK
Proces konserwacji posadzki powinien zostać poprzedzony ich doczyszczeniem, a w razie potrzeby usunięciem pozostałości powłok zabezpieczających oraz neutralizacją. W przypadku złego stanu posadzki, występowaniu nierówności i ubytków, konieczne będzie także jej uzupełnienie i szlifowanie.
Patrz → DOCZYSZCZANIE POSADZEK
Do najczęstszych metod konserwacji posadzek należą:
POLIMERYZACJA (AKRYLOWANIE) polega na nałożeniu na suchą posadzkę płynnej powłoki (powłok) akrylowych za pomocą mopa i kolejno polerowaniu wyschniętej warstwy za pomocą polerki wysokoobrotowej (1100 - 1500 obr./min.) celem jej utwardzenia.
MASZYNY JEDNOTARCZOWE - POLERKI |
Efektem polimeryzacji są przede wszystkim:
- zabezpieczenie powierzchni przed wnikaniem brudu, zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi,
- przedłużenie żywotności posadzki
- antypoślizgowość i antystatyka
- poprawa efektu wizualnego
WOSKOWANIE jest sposobem na zabezpieczenie podłóg głównie drewnianych, jednak niektóre rodzaje impregnatów są przeznaczone również do posadzek betonowych (płytek ceramicznych, kamienia, cegły, betonu barwionego). Woskowanie polega na nałożeniu warstwy lub warstw podgrzanego wosku w odstępach kilkugodzinnych, oczekiwaniu na jego wyschnięcie, a następnie wypolerowaniu za pomocą polerki wysokoobrotowej (1100 - 1500 obr./min.)
Zaletami woskowania posadzek są:
- ochrona powierzchni przed wchłanianiem zanieczyszczeń
- ochrona powierzchni przed wilgocią (posadzka może być położona w kuchni lub łazience)
- likwidacja dotychczasowych zarysowań
- przedłużenie żywotności posadzki
- efekt wizualny - głębia i piękny kolor
OLEJOWANIE jest metodą impregnacji podłóg drewnianych i polega na nałożeniu zimnego lub gorącego oleju na surowe lub wycyklinowe drewno. Olej nanoszony jest warstwami, przy zachowaniu czasu schnięcia każdej z nich. Kolejno zaolejowaną i wyschniętą posadzkę należy wypolerować za pomocą polerki wysokoobrotowej (1100 - 1500 obr./min.)
Zaletami olejowania posadzek są:
- ochrona powierzchni przed wchłanianiem zanieczyszczeń i wilgocią
- zabezpieczenie przed zarysowaniami
- przedłużenie żywotności posadzki
- efekt wizualny
- nasączone olejem drewno nie wymaga cyklinowania
KRYSTALIZACJA– jest dedykowana głównie do zabezpieczania posadzek marmurowych i jest metodą trwalszą niż woskowanie czy nakładanie powłok polimerowych, gdyż nie tworzy na posadzce powierzchniowej warstwy, która z czasem ulega stopniowemu wycieraniu, ale poprzez reakcję termochemiczną łączy się bezpośrednio z marmurem i wnika utwardzając go. W wyniku krystalizacji marmur staje się twardszy, odporny na uszkodzenia, ma głębszy i naturalny połysk oraz zachowuje właściwości antypoślizgowe.
W procesie krystalizacji używamy szorowarki jednotarczowej (120-150 obr./min.) wyposażonej w pad do krystalizacji, którym utwardzamy spryskaną krystalizatorem posadzkę. Kolejno, w celu uzyskania jednolitego wysokiego połysku należy wypolerować powierzchnię równomiernie zachodzącymi na siebie torami polerką wysokoobrotową (1100 - 1500 obr./min.)
SZOROWARKI JEDNOTARCZOWE | POLERKI |
Efektem tego działania jest powstanie głębokiego lustrzanego połysku i żywych kolorów - powierzchnia kamienia staje się twarda i nieprzepuszczalna.